Gədəbəy rayonu ərazisində yerləşən xidmət yerindən qayıdarkən dumanlı hava şəraitində qar uçqununa düşən Azərbaycan ordusunun hərbi qulluqçuları - əsgər Əli İmanov və əsgər Rüstəm Həmidovun nəşləri aşkar edilib.
Bu barədə Müdafiə Nazirliyi və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yaydığı birgə məlumatda bildirilib.
R.Həmidovun həlak olan vaxt xidmətinin başa çatmasına cəmi 10 gün qaldığı bildirilir.
Rəsmi açıqlama: İki hərbçi qar uçqununa düşüb
Azərbaycan ordusunun iki hərbi qulluqçusunun dumanlı hava şəraitində qar uçqununa düşdüyü bildirilir.
Bu barədə martın 19-da Müdafiə Nazirliyi və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin birgə məlumatında bəhs edilir.
"Gədəbəy rayonu ərazisində yerləşən xidmət yerindən qayıdarkən Azərbaycan Ordusunun müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları - əsgər Ruslan Həmidov və əsgər Əli İmanov dumanlı hava şəraitində qar uçqununa düşüblər", - məlumatda qeyd edilir.
Rəsmi məlumata görə, onların tapılması məqsədilə yüksək dağlıq və çətin relyefli ərazidə hava şəraitinin əlverişsiz olmasına baxmayaraq, zəruri axtarış tədbirlərinə başlanılıb.
Hələlik, rəsmi açıqlamaya sözügedən hərbi qulluqçuların yaxınlarından münasibət almaq mümkün olmayıb.
Bu, Azərbaycan hərbi qulluqçularının qar uçqununa düşməsi ilə bağlı ilk rəsmi açıqlama deyil. Bundan əvvəl sonuncu dəfə belə bir olayın 2023-cü ilin fevralında baş verdiyi bildirilmişdi. Onda bir hərbi qulluqçunun qar uçqununa düşərək həlak olduğu vurğulanmışdı.