"AbzasMedia" nəşrinin həbsdə olan baş redaktoru Sevinc Abbasova (Vaqifqızı) deyir ki, onun və digər müstəqil jurnalistlərin həbsi ölkədə prezident və ətrafındakıların həqiqətə dözümsüzlüyünün göstəricisidir.
"Qaramaskalılar hücum edib məni zorakılıqla düşürdülər. Oradan aparıb, cibimə narkotik atıb şərlədilər".
E.Qəhrəmana Cinayət Məcəlləsinin 8 maddəsiylə ittiham verilib.
Sakin məhkəmədən bəraət istəyib.
Hakim Rasim Sadıxov jurnalistlərin narazılığından sonra dustaqların saxlandığı yeri görməkdən ötrü sözügedən otağa baş çəkdiyini deyib.
"MedEra Hospital"ının gözətçisinə qarşı xuliqanlıqda, eləcə də xadiməyə baltayla xəsarət yetirməkdə suçlanan müğənni Ağadadaş Ağayevə şərti cəza verilib.
R.Səfərov məhkəməsində deyib ki, nə ev dustaqlığına buraxılmaqdan ötrü müraciət edib, nə də məhkəmədən gözləntisi var.
Youtube platformasında öz ad-soyadına uyğun kanalında hökuməti tənqid edən bloqer Arzu Sayadoğluya (Məmmədova) 7 il həbs cəzası kəsilib. Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsi belə hökm çıxarıb.
Prokuror Anar Əliyevə 5 il həbs cəzası istəyib.
7 ilə yaxındır həbsdə olan keçmiş deputat Hüseyn Abdullayevə prokuror bir müddət öncə daha 10 il cəza istəmişdi. Bu iş yekunlaşdırılmaq ərəfəsində olsa da, yanvarın 30-da hakim elan edib ki, H.Abdullayevin işi üzrə məhkəmə istintaqı yenilənir.
Azərbaycan sözügedən hesabatda "qeyri-azad" ölkələr sırasında yer alıb. Ölkə son 11 ildə 13 pillə geriləyib.
"Kanal 13" internet televiziyasının icraçı direktoru, 1 il 1 aydır həbsdə olan Əziz Orucov dekabrın 25-də Səbail rayon Məhkəməsində hakim önünə çıxarılıb.